Aydıntepe Mahallesi, Beydağı Cad., Evora Evleri, B-12 Blok, 3. Kat, Daire no: 53, Tuzla, İstanbul.   0533 024 49 16

1963 yılında Isparta’da doğmuştur. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamlamış, 1980 yılında Ankara Fen Lisesi’nden mezun olmuştur. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, mecburi hizmetini 1987 yılında Bartın SSK Hastanesinde tamamlamıştır. Aynı yıl SSK Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1. Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde başladığı Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını, 1992 Ocak ayında tamamlamıştır. Tez konusu idiopatik skolyozda CD enstrümantasyonu sonuçları’dır. 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Dallas’ta, Teksas İskoç Riti Hastanesinde 1 yıl süre ile omurga cerrahi eğitimi (fellowship) almıştır. Bunun dışında Kore’de Seul’de, Fransa Paris, Nice ve Berk Surmare’de, Arjantin Buones Aires’te, ABD’de New York ve Detroit’te, İtalya’da Napoli’de, İsviçre’de Lugano ve Zürih’de, İspanya’da Madrid’de Omurga Cerrahisi ve Artroplasti konusunda kurslarına katılmıştır ve Fransa’da Paris ve Montpellier’de, ABD’de Dertroit Port Huron’da 3’er ay süreler ile gözlemci olarak çalışmıştır. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Ortopedi ve Travmatoloji Doçenti unvanını almış, 2006 yılında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. kadrosuna atanmıştır. 4.5 yıl aynı üniversitede Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Başhekimliği görevlerini yürütmüştür.

Milli Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD), Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (TOTD), Türk Omurga Derneği (TOD), Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (SICOT), Amerikan Bilimi Geliştirme Derneği (AAS), New York Bilimler Akademisi (New York Academy of Sciences), Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu (EFORT), Avrupa Omurga Deformiteleri Derneği (SSE), Kuzey Amerika Omurga Cerrahisi Derneği (NASS), Avrupa Bel Ağrıları Derneği (European Low Back Pain Society), Avrupa Servikal Omurga Derneği (European Servical Spine Society), Eurospine, Skolyoz Araştırma Derneği (SRS) ve Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi (TOTEK) üyesi olup, 2 dönem Türk Omurga Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve 2 dönem TOTEK Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

2015-2017 yılları arasında Türk Omurga Derneği (TOD) başkanlığını yürütmüştür. Bu dönemde 16 hekimin yurt dışında eğitimini sağlamış, bölgesel toplantılar Eurospine Diploma ve TOD Çekirdek eğitim Kursları, Türk – Yunan ve Fransız Ortak Omurga Cerrahisi kongresini ve 2017 Uluslararası Omurga Kongrelerini düzenlemiştir.

2005 yılında, yayın hayatına 5 yıldan fazla ara veren Türk Omurga Cerrahisi Dergisi (Journal of Turkish Spinal Surgery – JTSS)’nin basılamamış sayılarını çıkartıp, o tarihten günümüze kadar derginin yayınlanmasını Editör yardımcısı olarak üstlenmiştir.

2012 yılından beri aynı derginin Editörlüğünü yürütmektedir. Türk Tıp Dizinine giren JTSS dergisi Ocak 2019’da, yayın hayatındaki 30. yılını kutlayacaktır.

Prof. Dr. İ. Teoman Benli’nin 4’ü “SCI core” listesinde bulunan, “SCI Expended” ve “PubMed”te yer alan A grubu yabancı dergilerde toplam 26 İngilizce, Türkiye’de İngilizce yayınlanan dergilerde 44, Türkçe yayınlanan dergilerde 80 civarında Türkçe makalesi, 36 Uluslararası kongrede, 100 civarında Ulusal kongre ve simpozyumlarda bildiri ve sözel sunumu mevcuttur.

2000 yılında “Medulla Spinalis Yaralanmaları” kitabında ve 2007 yılında “Dejeneratif Omurga Hastalıkları” kitabında bölüm yazarlığı yapmış ve 2006 yılında “Omurga Enfeksiyonları” kitabını yayınlamıştır. 2007 yılında yayınladığı “Hastane Süreçleri” adında bir kitabı daha vardır. 2016 yılında editörlüğünü yaptığı 8 kitap daha yayınlamıştır. Bunlar; “Omurga Enfeksiyonları” (Türk Omurga Derneği Yayınları-4, Genişletilmiş 2. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016). Dejeneratif Omurga Hastalıkları (Türk Omurga Derneği Yayınları-5, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016.), “Omurgayı Tutan Sendromlar” (Türk Omurga Derneği Yayınları-6, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016), “Sagital Plan Deformiteleri” ( Türk Omurga Derneği Yayınları-7, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016.), “OMURGA TRAVMALARI” (Türk Omurga Derneği Yayınları-8, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016.), “Osteoporotik Omurga” (Türk Omurga Derneği Yayınları-9, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016.), “Adölesan İdiopatik Skolyoz” ( Türk Omurga Derneği Yayınları-10, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016), “Omurganın Sagital Dengesinin Klinik Önemi” ( Türk Omurga Derneği Yayınları-11, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016),”Türk Omurga Derneği 2015-2016 Dönemi Yönetim Kurulu Çalışma Raporu” (Türk Omurga Derneği Yayınları-12, 1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2016)’dur. Ayrıca toplam 2 yabancı kitapta bölüm yazarlığı, 24 Türkçe kitapta bölüm yazarlığı, 6 kitap bölümün de İngilizceden Türkçe’ye çevirilerini yapmıştır. 2019 yılında “Omurga Cerrahisinde Temel Bilimler” (1. Baskı, Rekmay Yayıncılık, Ankara, 2019) isimli son kitabı yayınlanmıştır.

2007 yılından bu yana “Clinical Orthopaedics”, “Spine”, “Acta Orthop Trauma Turc” ve “Eur Spin Surg” dergilerinin editorial bordunda yer almaktadır.

2009-2011 yılları arasında TOTEK Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlık Yeterlilik Sınavı Komisyonu Başkanlığını yürütmüştür. 2010 yılı başında Ufuk Üniversitesi’nden ayrılan Prof. Dr. İ. Teoman Benli, İstanbul’da Özel Hisar Intercontinental Hospital’da 5.5 yıl Ortopedi ve Travmatoloji bölüm direktörü olarak çalışmıştır. Özel Şişli Kolan International Hastanesinde 1 yıl süre ile çalıştıktan sonra, Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak 2016-2018 yılları görev yapmıştır. 1 Ekim 2018 – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında Özel Kurtköy Ada Tıp Hastanesinde çalıştıktan sonra, 1 Mayıs 2019 tarihinde Başkent Üniversitesi İstanbul Uygulama ve Araştırma Hastanesinde göreve başlamıştır. Buradaki görevinden 1 Aralık 2020’de ayrılmıştır. 7 Aralık 2020’de S.B. Kartal Dr. Lütfü Kırdar Şehir Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde göreve başlamıştır. Buradaki liyakatsizlik, idari baskı ve bilim dışılığa dayanamayarak 2.5 ay sonra kendi isteği ile Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçmiştir. Eğitim Sorumlusu olmuş ve burada da 3 ay çalıştıktan sonra istifa etmiştir. 1 Eylül 2021’de daha önce kısa bir süre çalıştığı Adatıp İstanbul Hastanesine başlamıştır. Halen aynı yerde görevini sürdürmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.